An-22 – Най-големият турбовитлов самолет в света
В края на 50-те години, съветските военни настояват за голям транспортен самолет, който да допълни самолетите на въоръжение Ан-8 и Ан-12 и резултатът е най-големият турбовитлов самолет в света – Ан-22. Първоначално наречен Ан-20, Ан-22 е конвенционален самолет с 4 двигателя и високо разположени крила, разработен да превозва военни машини или голямо количество товари.

Антонов Дизайн Бюро изработва прототип на гигантския самолет в неговия завод в Киев, преди да пуснe първия Ан-22 на 18 Август 1964 г. Кръстен “Антей” на древногръцкия герой, самолетът преминава 4 месеца тестови полети преди да бъде представен на изложението в Париж през 1965
An-22 се произвежда в Узбекистан
Производството на самолета се извършва в Държавния авиостроителен завод в Ташкент, където АН-22 трябва да увеличи възможностите на Съветската армия да се дислоцира.
Самолетът може да превозва 4 верижни машини от типа БМД-1, използвани от пехотата с възможности да преминават през водни препятствия. Всъщност това е с 3 повече отколкото може да превозва Ан-12
Ан-22 може също да излита и каца на къси неасфалтирани писти, давайки възможност на военните да извършват десант и други такива операции. За да постигне това, АН-22 има 4 двигателя, всеки с по две противоположно въртящи се едно на друго витла, както и усилени колесници, позволяващи да се приземява на не много равни места.
An-22 прилича на голям An-12
Типично, Ан-22 следва традиционния дизайн на карго самолети с високо поставени крила на корпуса и задна врата с рампа за товарене и разтоварване. Използваемото пространство за карго е с дължина 33 метра и полезен обем от 639 кубически метра.
Носовият отсек Ф-1 на самолета представлява самостоятелна херметическа кабина в която на 2 палуби е разположен екипажът и до 21 човека пътници. Средният отсек Ф-2 е товарното пространство, което също е херметизирано. Отсекът на опашката Ф-3 включва част от товарната кабина, вратата и рампата и има люк към нехерметизирана част.
Ако е необходимо, вратата на самолета може да се отвори по време на полет, за да се развърнат десантни части и тяхното оборудване. Освен по двойната опашка, Ан-22 прилича твърде много на голяма версия на Ан-12. Двойните вертикални стабилизатори намаляват рестрикциите за височина в много хангари и подобряват представянето на двигателите.
Антонов произвежда 66 самолета Aн-22
Антонов дори обмисля производството на граждански пътнически самолет като версия на Ан-22, който може да превозва 724 пасажера на две палуби. Това може да даде представа къде би бил този еърлайнър сравнен с Боинг 747 който има между 400 и 500 места.
производството на Ан-22 спира през 1975 след като са произведени 66 самолета, които са доставени на съветската армия и държавната Аерофлот. Самолетите на на Аерофлот са също от Военновъздушните сили, но боядисани като граждански, за да имат по свободен достъп за прелитане и кацане, които един военен самолет не би имал.
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
2 Comments