FILTERТехно

Чудото се случи – aпаратът Philae, първия човешки апарат, кацнал на комета, се събуди

ESA_Rosetta_67P_sm

Кометата 67P, снимана от космическия апарат Rosetta на 5 юни. В момента небесната гостенка се намира на 205 милиона километра от Слънцето. Снимка: ESA

Невероятно, но сондата Philae, която смело направи първото кацане върху комета от името на цялото човечество, изненадващо „възкръсна“ и се свърза със Земята.

Преди 7 месеца Philae кацна по не особено грациозен начин, след като не успя да се захване върху повърхността на кометата 67P със своите специални харпуни. Тъй като гравитацията на кометата е много слаба, сондата отскочи и се озова в сянката на скала на километър от първоначално предвиденото за кацане място. Philae се захранва от слънчеви панели и несполучливия отскок в сянка означаваше, че батериите ще поддържат апарата жив само 60 часа.
Comet_67P_2_Rosetta

След като Philae замлъкна учените сe надяваха, че ще успее да се събуди с приближаването на кометата към Слънцето. Въпреки всичко след 7 месеца тишина шансовете за повторен контакт изглеждаха минимални. Именно поради това учените от Европейската космическа агенция бяха изключително радостни да обявят, че Philaе се е свързала със Земята. Philaе “написа” в официалната си Twitter страница   „Привет, Земя! Някой чува ли ме там?“

Сондата е осъществила контакт на 13 юни и изпратената от нея информация сочи, че се намира в чудесна форма.

„Philae е добре – работната й температура е -35ºC и разполага с 24 вата енергия“, заяви ръководителят на проекта Щефан Уламек. „Сондата е готова за работа“, допълни той.

За 85 секунди Philae „разговаряла“ с наземния екип, посредством апаратът Rosetta, който се намира в орбита около кометата. От комуникацията става ясно, че сондата се е събудила още преди това, но не е успяла да осъществи контакт. В паметта й обаче има 8000 пакета данни, от които учените ще научат какво се е случило с нея през изминалите дни.

Целта на сондата Philae е да анализира ледено-скалния състав на повърхността на кометата 67P. Така учените се надяват да разберат каква е ролята на кометите за възникването на живота на Земята и до каква степен водата на планетата ни е доставена от красивите небесни гостенки.

Philae беше спусната върху 67P от космическия апарат Rosetta, който се добра до кометата след като пропътува 6,4 милиарда километра в невероятно космическо преследване, продължило повече от 10 години.

FilterDigest по материали от Nauteka 

CC BY 4.0 This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Previous post

Поглед през обектива на Иранския фотограф Abbas

Next post

Вижте очарователното видео на Freedive International от шампионата на Русия по свободно гмуркане Дахаб 2015

Борис Григоров

No Comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.