Гробището за самолети край Маршаловите острови
Бранди Мюлер (моряк и фотограф в търговският флот лицензиран от бреговата охрана на САЩ), е направил серия от невероятни снимки на над 150 военни самолета от WWII, потопени и лежащи на около 40м. във водите на Тихия океан близо до Маршаловите острови. По-конкретно – атола Куаджалейн, Рой – Намюр. Мястото е известно също и като “Гробището за самолети” – но това не са нито военни гробове, нито самолети разбити и свалени в битка. Това са самолети, докарани над рифа и потопени във водите му въпреки летателната им годност и идеалното (за времето си) техническо състояние – на практика непокътнати след края на войната, машини за които същия Бранди Мюлер казва: “Те е трябвало да летят повече, живеят по-дълго, но всъщност са потопени в перфектна кондиция.”
В самолетното гробище „почиват” няколко Douglas SBD Dauntless dive bombers (бомбардировачи торпедоносци), F4U Corsairs, TBF/TBM Avengers, Helldivers, B-25 Mitchells, Curtiss C-46 Commandos and F4F Wildcats.
По долу са представени машините с кратко описание и снимки, допълнени с подводната серия на Бранди Мюлер.
[hr]
В-25 Мичъл (North American B-25 Mitchell) е американски двудвигателен, среден бомбардировач създаден и произвеждан от North American Aviation. Кръстен на Генерал-Майор “Били” Мичел, пионер в американската военна авиация. Използван от много съюзнически войски, B-25 е служл вярно по всички фронтове на Втората Световна Война, като след нея остава на служба, оперирайки повече от 40г.

U.S. Army Air Force North American B-25C Mitchell – бомбардировачът в полет над Ингълууд Калифорния (САЩ)
Останки в лагуната на B-25 Mitchell:
[hr]
Авенджър (Grumman TBF Avenger) е торпедоносец-бомбардировач разработен специално за Морската пехота и ВМС на САЩ. Използван в различни военновъздушни и военноморски операции по света. Авенджър постъпва на служба през 1942г, и за първи път е използван във военни маневри по време на битката за Мидуей. Въпреки загубата на пет от шестте Авенджъри в своя боен дебют, машината не само оцелява но и се доказва в експлоатация като много добър самолет успявайки да се превърне в един от неразрушимите торпедни бомбардировачи от Втората световна война.

Фотография на единственият оцелял Авенджър (Grumman TBF-1 Avenger BuNo 00380, side number 8-T-1) от U.S. Navy Torpedo Squadron 8 (VT-8) на Източният остров Мидуей, малко след битката за Мидуей на 24 Юни 1942.
Останките на Авенджър (Avenger):
[hr]
Къртис Хелдайвър (Curtiss SB2C Helldiver). Създаден като базиран на самолетоносач пикиращ бомбардировач-торпедоносец. Произвеждан за Морската Пехота на САЩ през Втората Световна Война като наследник и заместник на DouglasSBD Dauntless.
[hr]
Къртис Командо (Curtiss C-46 Commando). Транспортен самолет на базата на цивилен вариант за търговски полети на големи височини. Използван е за военен транспорт по време на Втората Световна Война от ВВС на САЩ, ВМС на САЩ както и от Морската Пехота.
Известен с прякорите си давани от различните хора летяли на него като: „Кита”, „Бедствието на Къртис”, „Кошмарът на водопроводчика”(?) както и сред медицинските служби като „летящия ковчег”. Къртис Командо е изпълнявал същата роля като своят „близнак” Дъглас С-47 Скайтрейн (Douglas C-47 Skytrain), но без да бъде произвеждан продължително за военни нужди. През времето на своя производствен живот Къртис Командо на практика е бил най-големият двудвигателен самолет, както и най-тежкият въобще двудвигателен самолет на служба по време на Втората световна война.
Останките на Къртис Командо (C-46 Commando):
[hr]
Груман Уайлдкат (Grumman F4F Wildcat). Това е самолетоносач – базирана машина, използвана едновременно от Морската Пехота на САЩ и Британските Кралски ВВС (известна като Martlet) от 1940г. За първи път използвана в бой от британците в Европа, „Дивата Котка” е била единственият ефективен изтребител достъпен на Морската Пехота и ВМС в района на Тихоокеанският театър на военни действия в ранната част на ВСВ (през 1941 и 1942г)
Останките на Уайлдкат (F4F Wildcat):
[hr]
Douglas SBD Dauntless. Самолет за разузнаване, пикиращ бомбардировач и торпедоносец произвеждан от Дъглас за периода 1940 до 1944г. SBD (“Scout Bomber Douglas”) е бил основният разузнавателен самолет – бомбардировач с базиране на самолетоносач в САЩ за периода си на производство. SBD ще бъде запомнен като бомбардировача „доставил” фаталните взривове за японските самолетоносачи по време на Битката за Мидуей през Юни 1942г
Останките на Douglas SBD Dauntless:
[hr]
Chance Vought F4U Corsair Американски самолет-изтребител, служил и доказал своите качества във ВСВ и Корейската Война. Качествата на машината се оказали превъзходни и скоро след началото на неговото масово производство – капацитета на Vought’s manufacturing бил надхвърлен. За да се задоволи търсенето, били натоварени и производствените мощности на Goodyear и Brewster (производните на първия получили добавка в името „FG” а онези на Brewster се означавали като F3A). От първият прототип доставен на Морската Пехота през 1940г, до последната доставка през 1953 на Франция, 12,571 F4U Corsairs са били произведени от Vought, в 16 различни модела. Самолета е известен и като най-дълго произвежданата машина с бутални двигатели в американската история (1942–53).
Явор Парлапански за FilterDigest
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
No Comment